//Vedeți nominalizările pentru Premiile Blue Dragon Film 2020

Vedeți nominalizările pentru Premiile Blue Dragon Film 2020

Deși în cadrul decernării premiilor Blue Dragon Film există 18 categorii premiate, momentan au fost anunțate doar nominalizările pentru un număr de 15 categorii.

Celelalte trei sunt Premiul de Popularitate, Cel mai Bun Film Scurt și Cel mai Vizionat Film.



Nominalizările sunt făcute în urma unui sondaj făcut în rândul experților din industria de film sud-coreeană, precum și în rândul cinefililor, în cursă intrând filmele lansate în perioada 11 octombrie 2019 – 29 octombrie 2020.

Ceremonia decernării acestor premii va avea loc pe 11 decembrie în luxosul resort Paradise City din Incheon.

Filmul „The Man Standing Next”, în care rolul principal îl deține actorul Lee Byun Hun, a primit un număr de 11 nominalizări la 10 categorii diferite.



Vedeți mai jos lista integrală a nominalizărilor:

Best Picture (Cel mai Bun Film):
„Moving On”
„The Man Standing Next”
„Voice of Silence”
„Moonlit Winter”
„Kim Ji Young, Born 1982”

Best Director (Cel mai Bun Regizor):
Yang Woo Seok („Steel Rain 2: Summit”)
Yeon Sang Ho („Peninsula”)
Woo Min Ho („The Man Standing Next”)
Im Dae Hyung („Moonlit Winter”)
Hong Won Chan („Deliver Us From Evil”)

Best Actor (Cel mai Bun Actor):
Yoo Ah In („Voice of Silence”)
Lee Byung Hun („The Man Standing Next”)
Lee Jung Jae („Deliver Us From Evil”)
Jung Woo Sung („Steel Rain 2: Summit”)
Hwang Jung Min („Deliver Us From Evil”)

Best Actress (Cea mai Bună Actriță):
Kim Hee Ae („Moonlit Winter”)
Ra Mi Ran („Honest Candidate”)
Shin Min Ah („Diva”)
Jeon Do Yeon („Beasts Clawing at Straws”)
Jung Yu Mi („Kim Ji Young, Born 1982”)



Best Supporting Actor (Cel mai Bun Actor într-un Rol Secundar):
Park Jung Min („Deliver Us From Evil”)
Shin Jung Geun („Steel Rain 2: Summit”)
Yoo Yeon Seok („Steel Rain 2: Summit”)
Lee Sung Min („The Man Standing Next”)
Lee Hee Joon („The Man Standing Next”)

Best Supporting Actress (Cea mai Bună Actriță într-un Rol Secundar):
Kim Mi Kyung („Kim Mi Young, Born 1982”)
Park Hye Soo („Samjin Company English Class”)
Bae Jong Ok („Innocence”)
Lee Re („Peninsula”)
Esom („Samjin Company English Class”)

Best New Director (Cel mai Bun Nou Regizor):
Kim Do Young („Kim Ji Young, Born 1982”)
Kim Cho Hee („Lucky Chan-Sil”)
Yoon Dan Bi („Moving On”)
Jung Jin Young („Me and Me”)
Hong Eui Jung („Voice of Silence”)



Best New Actor (Cel mai Bun Nou Actor):
Woo Do Hwan („The Divine Move 2: The Wrathful”)
Yoo Tae Oh („Vertigo”)
Lee Bong Geun („The Singer”)
Lee Hak Joo („Welcome to the Guesthouse”)
Hong Kyung („Innocence”)

Best New Actress (Cea mai Bună Nouă Actriță):
Kang Mal Geum („Lucky Chan-Sil”)
Kim So Hye („Moonlit Winter”)
Shin Hyun Bin („Beasts Clawing at Straws”)
Shin Hye Sun („Innocence”)
Lee Joo Young („Baseball Girl”)

Best Screenplay (Cel mai Bun Scenariu):
„Moving On”
„The Man Standing Next”
„Voice of Silence”
„Moonlit Winter”
„Kim Ji Young, Born 1982”



Best Cinematography and Lighting (Cea mai Bună Cinematografie și Lumini):
„Steel Rain 2: Summit”
„The Man Standing Next”
„Deliver Us From Evil”
„Diva”
„Peninsula”

Best Editing (Cea mai Bună Editare):
„The Man Standing Next”
„Deliver Us From Evil”
„Moonlit Winter”
„Beasts Clawing at Straws”
„Kim Ji Young, Born 1982”

Best Music (Cea mai Bună Coloană Sonoră):
„The Man Standing Next”
„Deliver Us From Evil”
„Samjin Company English Class”
„Moonlit Winter”
„Forbidden Dream”



Best Art Direction (Cea mai Bună Regie Artistică) :
„The Man Standing Next”
„Deliver Us From Evil”
„Peninsula”
„Samjin Company English Class”
„Forbidden Dream”

Best Technical Achievement (Cea mai Bună Realizare Tehnică) :
„The Man Standing Next” (machiaj)
„Deliver Us From Evil” (arte marțiale)
„Peninsula” (efecte vizuale)
„Ashfall” (efecte vizuale)
„Samjin Company English Class” (costume)



Sursa: soompi.com